اطلاع رسانی راجع به علوم پزشکی ،تغذیه و سایر علوم
 مالاریا

« مالاريا »

 

تاريخچه :

نام مالاريا از دو قسمت مال و آريا گرفته شده است كه به  معني هواي بد مي‎باشد .زيرا در زمان قديم مردم مالاريا را به بدي هوا مرتبط مي‎دانستند . مالاريا از دوران باستان ‎شناخته‎ شده است و در سده پنجم پيش از ميلاد مسيح بقراط شرح مشخص بيماري را نوشته است . و آخرين برنامه تنظيم شده « مبارزه با مالاريا تا مرحله ريشه‎كني »  در سطح جهان به عهده خود كشورها گذاشته شده است .

بيماري مالاريا چيست ؟

مالاريا بيماري انگلي خوني مي‎باشد كه عامل ايجاد كننده آن در مرحله‎اي از رشد خود در داخل گلبولهاي قرمز خون تكثير نموده موجب از بين رفتن گلبولهاي قرمز خون و بروز علائم بيماري مي‎شود . هر ساله در جهان 500 – 300 ميليون نفر به مالاريا مبتلا مي‎شوند . مرگ و مير مالاريا در جهان سالانه بين 1 تا 2 ميليون نفر است و سالانه در سراسر كشور در حدود 50 – 30 هزار نفر به مالاريا مبتلا مي‎شوند . بيشترين موارد بيماري در ايران مربوط به استانهاي  سيستان و بلوچستان ، هرمزگان و قسمت گرمسيري كرمان مي‎باشد .

علائم بيماري :

بيمار ابتدا احساس سرما ، سرما و لرز كرده سپس دچار تب شده وعرق نموده  متعاقب آن احساس بهبودي مي‎كند . بيماران مالاريايي بسته به نوع مالاريا هرروز يايكروزدرميان علائم بيماري را ظاهر مينمايند

راههاي انتقال :

مهمترين راه انتفال مالاريا از طريق گزش پشه‎هاي آنوفل ماده مي‎باشد. همراه باگزش ، پشه خون شخص آلوده رامي‎مكد . عامل بيماري به پشه منتقل ‎شده و در داخل بدن پشه شروع به رشد و تكثير  مي‎نمايد كه بعد از    21 – 7 روز  ( بستگي به دما و رطوبت دارد ) عامل بيماري آماده انتقال به فرد ديگرمي‎شود . در اين زمان چنانچه پشه شخص سالم را نيش بزند اين شخص بيمار خواهد شد .مالاريا همچنين مي‎تواند از طريق انتقال خون ، وسايل و تجهيزات پزشكي و از طريق مادرزادي نيز منتقل شود .

عامل بيماري :

انگل تك  سلولي از گونه پلاسموديوم مي‎باشد كه داراي چهار گونه مي‎باشد ولي در ايران گونه‎هاي پلاسموديوم ويواكس و پلاسموديوم فالسيپارم وجود دارند كه گاهي نيز بصورت مختلط در انسان ايجاد بيماري مي‎كنند . نوع فالسيپارم از همه خطرناكتر مي‎باشد .

تشخيص بيماري :

تشخيص بيماري خيلي راحت مي‎باشد . هر فرد تب‎دار مشكوك به مالاريا جهت تشخيص بموقع و درمان سريع و كامل به خانه‎هاي بهداشت ، مراكز بهداشتي درماني شهري و روستائي و آزمايشگاههاي مالاريا مراجعه مي‎نمايد كه از آنها لام خون تهيه شده و بدين‎وسيله بيماران شناسائي مي شوند و بلافاصله تحت درمان قرار مي‎گيرند .

درمان بيماري :

بيماري مالاريا به سادگي درمان مي‎شود . كه بايد زير نظر پزشك ، بهورز يا مأمور مالاريا انجام شود و فقط بيماران بد حال و در حال اغما ( مالارياي مغزي ) در بيمارستان بستري مي‎شوند .

 

 

پيشگيري :

1 – بيماريابي و درمان  به موقع بيماران يكي از راههاي پيشگيري مي‎باشد .

2 – جلوگيري از گزش توسط پشه‎هاي ناقل مالاريا بوسيله خوابيدن زير پشه‎بندهاي معمولي يا آغشته به سم ، نصب توري به درب و پنجره‎هاي منازل ، بكاربردن تله‎نوري , الكتريكي و استفاده از مواد دور كننده.

3 – جلوگيري از ازدياد و تكثير پشه‎ها بوسيله زهكشي آبهاي راكد ، پركردن گودالها و محلهايي كه پشه‎ها مي‎توانند تخم‎ريزي كنند .

 4 - از بين بردن پشه‎هاي بالغ بوسيله سمپاشي سطوح داخلي اماكن انساني و حيواني و محلهاي استراحت پشه‎ها با استفاده از مواد لاروكش از قبيل نفت و گازوئيل و …..

|+| نوشته شده توسط Dr.A.A.Ranjbar totoei در پنجشنبه بیست و پنجم مهر 1387  |
 
 
بالا